Remember me
Honour Roll

Honour Roll

This is a page featuring all notable achievements of our players and coaches.

 

Coach Ernest

2018

Led Commonwealth Secondary School to achieve Top 4 in West Division in their Inter-school tournament    B Boys 4th Position
 

2017

Singapore Community Games - Jurong Spring CSC  Team Event 4th Position 
Led Commonwealth Secondary School to achieve Top 4 in West Division in their Inter-school tournament    C Boys 4th Position

2015

 

Wee Kim Wee Challenge Cup  Team Event Top 6
Punggol Coast CSC Tournament 2015 Mixed Doubles Champion

2014

 

Led Pei Tong Primary School to achieve Top 4 in the South Division in their Inter-school tournament  Top 4
Led Yuhua CSC to attain a Silver medal in Community Games (South-West District) 1st Runner Up
Singapore National Games 2014 Men's Singles Champion
MDIS- KUNIS Badminton Tournament 2014 Men's Singles 1st Runner Up

2013

 

Punggol West CC Tournament 2013 Men’s Singles Champion
Punggol West CC Tournament 2013 Mixed Doubles Champion
Pioneer Super Racket Challenge 2013 Men's Doubles Champion
Pioneer Super Racket Challenge 2013 Men's Singles 2nd Runner Up

2012

 

Led Boon Lay CSC to attain a Gold medal in Community Games (West Coast Cluster) Champion
Mentioned as a Star Athlete by Singapore National Games Committee   
Gek Poh Ville CC Tournament 2012 Men’s Doubles 1st Runner Up

2011

Pioneer Super Racket Challenge 2011 Men’s Singles 2nd Runner Up
Pioneer Super Racket Challenge 2011 Mixed Doubles 1st Runner Up
SAFRA Tampines Tournament 2011 Men’s Single Champion
SAFRA Mount Faber Tournament 2011 Men’s Singles 1st Runner Up
SAFRA Mount Faber Tournament 2011 Men’s Doubles 1st Runner Up
Tampines East CC Tournament 2011 Men’s Singles Champion
Tampines East CC Tournament 2011 Men’s Doubles 1st Runner Up

2010

Siglap Open Badminton Championships 2010 Men’s Singles Champion
Siglap Open Badminton Championships 2010 Mixed Doubles Champion
Siglap Open Badminton Championships 2010 Men’s Doubles 2nd Runner up
Jurong Central Zone ‘F’ RC badminton Championships 2010 Mixed Doubles Champion
Jurong Central Zone ‘F’ RC badminton Championships 2010 Men’s Singles 1st runner up
Jurong Central Zone ‘F’ RC badminton Championships 2010 Men’s Doubles  1st runner up
K. Shanmugan Cup 2010 Mixed Doubles Champion
K. Shanmugan Cup 2010 Men’s Singles Champion

Coach Vivian

2018

Led St Margaret's Secondary School to achieve Top 4 in the South Division in their Inter-school tournament (C girls) 3rd Position 

2017

Singapore Community Games - Jurong Spring CSC Team Event 4th Position

2015

 

Active SG Jubilee Weekend Tournament Mixed Doubles Champion
Active SG Jubilee Weekend Tournament Women's Doubles 2nd Runner Up
Punggol Coast CSC Tournament 2015 Mixed Doubles Champion

2014

Alpha Academy Badminton Championship 2014

Women’s Doubles

2nd Runner Up

2013

 
SAFRA Tampines Tournament 2013 Women’s Doubles 2nd Runner Up
Punggol West CC Tournament 2013 Mixed Doubles Champion
Punggol West CC Tournament 2013 Women’s Singles 2nd Runner Up

JWavers

2017

Republic Polytechnic Under 17 Challenge Boy's Singles & Boy's Doubles Champion
(Giovan Goh)
World Masters Games (New Zealand) Category C Mixed Doubles Champion
(Pauline Shu & Budhi Tantra)

2015

Active SG Jubilee Weekend Tournament

Women's Singles Champion
(Wu Chu Jun)

Zhenghua CC badminton tournament 

Women's Doubles U21 Champion
(Wu Chu Jun)

2014

Alpha Academy Badminton Championship 2014 Women's Doubles 2nd Runner Up
(Wu Chujun & Vivian Lim)

2013

 

Singapore Youth Olympic Festival 2013

Team Event Semi- Finalist
(Deon Tay, Chai Qing Hua, Justin Tso, Edmund Tan)
Final Weekend Smash 2013  Men’s Doubles 1st Runner Up (Justin Tso & Deon Tay)

SF Age Group Badminton Tournament 2013

Men’s Singles

2nd Runner Up (Deon Tay)

Punggol West CC Tournament 2013

Men's Doubles

1st Runner Up (Justin Tso & Edmund Tan)

MDIS Badminton Championship 2013

Women's Singles

Champion (Wu Chu Jun)

 

 

Enquire Now!